Yazın klima olmadan saatlerce araba kullanmak ya da kışın dondurucu soğuklarda elleriniz titrerken araba kullanmak kim bilir ne zordur. Böyle manzaralarla karşılaşmamak için araç klimasının bakımını zamanında yaptırmak ve varsa bir sorun hemen çözmek gerekir.

Araç klima bakımı, bir motorlu taşıttaki konfor odaklı konulardan biridir. Kışın üşümemek, yazın da aşırı sıcak havada terlememek için klima bakımlarını yaptırmak gerekir. Peki, klima arızası nasıl anlaşılır, klima bakımı nasıl yapılır, araç kliması neden bozulur, araç klima bakımını nerede yaptırılır, klima bakımları ne sıklıkla yapılmalıdır...

Yılda Bir Kez Klima Bakımı Yaptırın!
Araç klima bakımları yıllık periodik bakımlarla yapılmalıdır. Bu bakımlarda araç polen filtresi de kontrol edilir. Genellikle klima bakımı ve polen filtresi bakımı birlikte yapılır.

Kışın arabanın klimasını çalıştırmak önemlidir. Klima kompresörünün ihtiyaç duyulmasa da belirli aralıklarla çalıştırılmalıdır. Ülkemizde yaz aylarında zaten genellikle klima sürekli çalışır. Peki, klima kompresörünün belirli aralıklarla çalışması neden önemlidir?

Klima Kompresörü
Her yıl bakımı yapılan klimanın belirli aralıkla çalışması kompresörün randımanlı çalışması için önemlidir. Araç klima kompresörü, araç motor kompresörüne benzer. Çalışmazsa gaz sistemi çalışamaz hale gelebilir.

Araç Kliması Neden Soğutmuyor?
Aracın klimasını çalıştırdığınızda eğer istenen soğutma sağlanamıyorsa bu durumun iki sebebi olabilir. Bunlardan ilki ve en sık görüleni polen filtresinin tıkalı olmasıdır.Araç kliması soğutmuyorsabunun bir diğer nedeni de gazın bitmiş olmasıdır. Eksilen klima gazı serviste yüklenebilir.